Najnowsze publikacje książkowe wykładowców
Paweł Łuków (red.), Zrozumieć śmierć człowieka, Polskie Stowarzyszenie Koordynatorów Transplantacyjnych, Warszawa 2015.
„Praca składa się z siedmiu artykułów, podzielonych na dwie grupy tematyczne. Pierwsza obejmuje artykuły omawiające filozoficzne, medyczne i teologiczne wymiary śmierci. Cztery końcowe opracowania poruszają zagadnienia związane z transplantacją narządów ex mortuo. Jest to przemyślany i udany zabieg kompozycyjny. Pierwsza grupa prac – stanowiąc blok artykułów mających samoistną wartość poznawczą – jednocześnie daje podstawy rozważaniom dotyczącym przeszczepów, ułatwiając zarazem ich zrozumienie i podnosząc pożytki poznawczo-informacyjne recenzowanej całości.” [z recencji dr. hab. Kazimierza Szewczyka]
„Publikacja Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych podejmująca zagadnienie śmierci człowieka jest bardzo wartościową pozycją. Jest to niewątpliwie lektura wymagająca skupienia i wnikliwości, porusza bowiem problem trudny i który przez wiele lat był swoistym tabu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na „potoczne” poglądy o śmierci człowieka ma wpływ wiele czynników takich jak światopogląd, przekonania religijne, poziom wykształcenia, a także wiedzy o życiu i śmierci. W kwestii życia i śmierci muszą wypowiadać się przedstawiciele wielu dyscyplin, medycy, etycy, religioznawcy i inni. Powinniśmy włączyć tę publikację do „biblioteki” medycznej wielu specjalności: neurochirurgów, neurologów, anestezjologów, ratowników medycznych, jak i wielu innych.” [z recencji dr hab. med. Wojciecha Łebkowskiego]
—————————————
Paweł Łuków, Tomasz Pasierski, Etyka medyczna z elementami filozofii, PZWL, Warszawa 2014.
Nowoczesny i zwięzły podręcznik adresowany do studentów medycyny oraz innych kierunków medycznych jako podstawa nauczania filozofii i etyki medycznej. Przedstawia specyfikę medycyny opartej na wiedzy naukowej oraz jej uwarunkowania etyczno-prawne.
W pierwszej części omówiono zagadnienia filozofii nauki i jej znaczenie dla nauk przyrodniczych i medycznych. Następnie przybliżono wybrane teorie normatywne z zakresu etyki filozoficznej. W trzeciej części zaprezentowano zagadnienia specyficzne dla współczesnej medycyny. W poszczególnych rozdziałach scharakteryzowano standardy etyczne właściwe dla różnych dziedzin praktyki medycznej. Podręcznik wyróżnia odniesienie standardów etycznych zawodów medycznych do obowiązującego prawa. Opracowanie kładzie duży nacisk na realne aspekty pracy lekarza i występujących w niej dylematów etycznych.
—————————————
Joanna Różyńska, Weronika Chańska (red.), Bioetyka, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2013.
Publikacja stanowi nowoczesny, kompleksowy przewodnik po bioetyce – nowej dziedzinie refleksji teoretycznej i praktyki społecznej zajmującej się etycznymi aspektami nauk biomedycznych w kontekście ich uwarunkowań społeczno-kulturowych, ekonomicznych i prawnych. W przygotowaniu opracowania udział wzięło trzydziestu wybitnych polskich filozofów, etyków, prawników i lekarzy, którzy od lat zajmują się problematyką bioetyczną i mają istotny wpływ na kształt krajowej debaty bioetycznej.
W książce zaprezentowano najważniejsze problemy etyczne, jakie pojawiają się we współczesnej praktyce klinicznej i badawczej oraz w procesie tworzenia i realizacji polityki zdrowotnej. Autorzy w przystępny sposób wyjaśniają ich genezę i złożoną, wielowymiarową naturę. Dostarczają wiedzy na temat podstawowych pojęć, wartości, zasad i argumentów, jakie pojawiają się w dyskusjach bioetycznych. Ukazują różnorodność poglądów i stylów uprawiania bioetyki.
—————————————
Magdalena Radkowska-Walkowicz, Doświadczenie in vitro. Niepłodność i nowe technologie reprodukcyjne w perspektywie antropologicznej, WUW Warszawa 2013
Pierwsza w Polsce praca antropologiczna dotycząca nowych technologii reprodukcyjnych. Autorka przeprowadza analizę dyskursu medialnego i interpretuje dane uzyskane na podstawie wywiadów etnograficznych. Książka jest przezna- czona nie tylko dla środowiska naukowego, ale także dla wszystkich osób zainteresowanych społecznym wymiarem polskiej debaty o in vitro, w obiektywny i naukowy sposób analizuje społeczny dyskurs dotyczący nowych technologii reprodukcyjnych.
—————————–
- M. Boratyńska, Wolny wybór. Gwarancje i granice prawa pacjenta do samodecydowania, Instytut Problemów Ochrony Zdrowia, Warszawa 2012.
- P. Łuków, Moralność medycyny, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2012.
- J. Różyńska, M. Waligóra (red.) Badania naukowe z udziałem ludzi w biomedycynie. Standardy międzynarodowe, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2012.
- W. Chańska, J. Hartman (red.),Bioetyka w zawodzie lekarza, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2010.
- W. Chańska, Nieszczęsny dar życia. Filozofia i etyka jakości życia w medycynie współczesnej, Monografie FNP, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2009.
- W. Bober,Powinność w świecie cyfrowym: etyka komputerowa w świetle współczesnej filozofii moralnej, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
- M. Radkowska-Walkowicz, Od Golema do Terminatora. Wizerunki sztucznego człowieka w kulturze, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
- J. Różyńska, Od zygoty do osoby. Potencjalność, identyczność i przerywanie ciąży, Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk 2008.
- M. Czarkowski, J. Różyńska, Świadoma zgoda na udział w eksperymencie medycznym. Poradnik dla badacza, Naczelna Izba Lekarska, Ośrodek Bioetyki NRL, Warszawa 2008.
- R. Wonicki, Spór o demokratyczne państwo prawa. Teoria Jurgena Habermasa wobec liberalnej, republikańskiej i socjalnej wizji państwa, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2007.
- P. Łuków, Granice zgody: autonomia zasad i dobro pacjenta, Scholar, Warszawa 2005.
- M. Środa, Indywidualizm i jego krytycy : współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci, Fundacja Aletheia, Warszawa 2003.
- M. Boratyńska, P. Konieczniak, Prawa pacjenta, Difin, Warszawa 2001.
- J. Hołówka, Etyka w działaniu, Pruszyński i S-ka, Warszawa 2001.
- J. Górnicka-Kalinowska, Idea sumienia w filozofii moralnej, WFiS UW, Warszawa 1999.
- M. Środa, Idea godności w kulturze i etyce, WFiS UW, Warszawa 1999.
- P. Łuków, Wolność i autorytet rozumu : racjonalność w filozofii moralnej Kanta, WFiS UW, Warszawa 1997.
- M. Sokołowska, J. Hołówka (red.), Polityka społeczna a zdrowie, KiW, Warszawa 1978.
- M. Sokołowska, J. Hołówka, A. Ostrowska (red.), Socjologia a zdrowie, PWN Warszawa 1976.